2015 ile Hasbihal

1024 768 Armağan Portakal

Bugün pazar. Yeni yılın üçüncü günü. İstanbul’a erken döndük. Kar yağıyor. Evdeyiz. Radyoda sakin müzikler. Çay koydum. Ne yapayım diye düşünürken, 2015 ile hasbihal edeyim dedim. Fatih ve benim için unutulmaz bir yıl oldu, kayda geçsin istedim.

Profesyonel hayatımda, firmalar adına çalıştım. Onlar üretti, ben onlar için koşturdum. Şikayet diye yazmıyorum, kazandım, öğrendim, geliştim. Fakat zihnimde hep şu cümle oldu “Kendim için somut bir şey üretmeliyim!”

Kurumsal hayattan istifa edip freelance çalışmaya başladığımda hobilerim gelişti. Fotoğraf, yazmak kendim için üretmek olmaya başladı. İki kızım yerine koyduğum Tesadüf ve Pencere kitaplarım, medeni cesaretimin şahikasıydı. Fotoğraf sergilerim ise körler için kabartma kitaplara dönüştü. (Sergilerimin tüm gelirini Türgök’e bağışladım.) Kırkından sonra yaptığım seminerler “Paylaşmak için mükemmel olmayı beklemem” felsefemin izleriydi. Bu adımlarla yürüdüm “Her gün bir tutam alın teri ve emek, insanı dik tutar kemikleri güçlendirir!” diyerek…

 

Karı koca hayallerimizi büyüttük, peşinden gittik. 2014 yılı sonunda yolumuza bir mandalina ve zeytin bahçesi çıktı. Aldık. Burası üreten bir çiftlik olsun dedik. Hem toprak, hem zihin üretsin. Toprağın bereketi küsmesin. Ritmini bozmayalım, yılda bir iki hafta geçireceğimiz havuzlu yazlık bir eve dönüştürmeyelim. Yaşasın, yaşatsın!

Çiftlik kararını verdikten sonra evimizi yapmaya başladık. On yıldan fazla kafamızda netleşmiş düşüncelerimizi anlattık. Mimar arkadaşımız bizi çok iyi anladı. Gönlümüze göre, şablonlardan uzak planı oluşturduk. Bu safhayı uzatmıyorum, okumak isteyenler tıklayabilir.

Zeytin ağaçlarımız evlatlarımız oldu. Köpeklerimiz, tavuklarımız, horozlarımız, çiçeklerimiz, sebzelerimiz eklendi. Biz toprağın ritmini anlamaya çalıştık, tabiata saygımız büyük. Böyle devam edecek.

IMG_21171992’den beri iş yaşamım boyunca aradığımı buldum. Somut bir üretimin nirvanasına ulaştık diyebilirim. Zeytin böyle bir şey. Ölmez ağacı, bilgelik. Binlerce yılın birikimi. (Zeytin hakkında yazdıklarım için lütfen tıklayınız.)

Karı koca bir yola çıktık. Yolda ailemiz büyüdü. Toprağın da ritmi ve bereketi bizimle olsun.

Hoşgeldin 2016…

 

Sevgiyle,

Armağan

Ocak 2016

6 comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.