Yıldız Geçidi

640 640 Armağan Portakal
1994 yılında çevrilen bilim kurgu filmi Stargate (Yıldız Geçidi)’ni izleyenler hatırlayacaktır. Taş Halka üzerindeki semboller ayarlandığında, içinden geçilebilmekte, gezegenler arası seyahat olabilmekte ve milyonlarca ışık yılı mesafe bir kaç saniyede alınabilmektedir. İzlememiş olanlar Youtube ya da Google üzerinde arama yaparak ulaşabilir.
*** *** ***
18-19 Haziran 2014 tarihlerinde 19. Ulusal Pazarlama Kongresi Gaziantep Üniversitesi evsahipliğinde Dedeman otel’de gerçekleşti. 70 kadar üniversiteden akademisyenin bildirileriyle dolu dolu geçti. “Yerel ekonomilerin markalaşmasında pazarlamanın etkisi” konseptiyle gerçekleşen kongrenin açılış paneli konusu ise ev sahibi kent olarak “Gaziantep” idi. Kongre bildiri kitabının ilk sayfalarında onursal davetliler arasında ismimi görmenin verdiği gururu iliklerime kadar yaşadım ve tadını çıkardım.
Moderatörlüğünü Prof. Dr. Ömer Torlak’ın (Karatay Üniversitesi Rektörü) yaptığı özel oturuma Prof. Dr. Yavuz COŞKUN (Gaziantep Üniversitesi Rektörü), Eyüp BARTIK (Gaziantep Ticaret Odası Başkanı), Ahmet ZİYLAN (İşadamı) ve fotoğrafçı-yazar olarak ben katıldım. Panelde Fatma Şahin’in (Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı) de ismi vardı ancak programındaki değişiklik nedeniyle gelemeyeceği bildirildi. Özellikle Gaziantep konulu açılış panelinde kendisini görmeyi çok istiyordum. Panelde Gaziantep’I anlattım. Geçen aralık ayında gitmiş, çok güzel hikayelerle dönmüştüm. Turist gibi gezmek istemediğim için baklava ve kebapla yetinmiyordum. Ki karşıma müthiş hikayeler çıkmıştı. Çalışkan ve emeği yücelten şehir Gaziantep’i kutnu, kendir, yemeni, yuvarlama gibi el emekleriyle anlattım. Sunum özetini izlemek için lütfen tıklayınız.
*** *** ***
Şimdi yıldız geçidiyle kongrenin ne alakası var diye düşünüyorsunuz değil mi? Anlatayım.. Ben 1992 yılından beri pazarlama profesyoneli olarak meslekteyim. Çeşitli markalar için araştırma hizmetleri aldım, Bu süreç içinde ne ben, ne çalıştığım firmalar üniversitelerin pazarlama bölümleriyle iletişime geçmedik. Araştırma ihtiyaçlarım için fakültelerden hizmet alma yoluna gitmedim. İki gün boyunca bunu düşündüm:
Neden?
Çoğunlukla uluslararası markaların tedarikçileri olarak ülkemizde varolan araştırma şirketleriyle çalıştık bunca zaman. Her biri köklü, profesyonel firmalarla. Oysa kongrede kendimi yıldız geçidinde sandım. Yani iki ayrı gezegenin tam ortasında… Özel sektör ile akademik pazarlamanın iki ayrı gezegende hayatlarını sürdürdüğünü hissettim.Bu konuda kendime iğneyi batırsam bile çuvaldızı akademik gezegene batıracağım. Özel sektöre ve hatta yaşayan sosyal medyaya kendilerini açmalarını bekliyorum. Yaptıkları çok derin ve değerli çalışmaları paylaşmalarını, paylaşarak büyütmelerini, daha çok insane dokunmalarını istiyorum. İhtiyaçlarımızda aklımıza ilk gelen tedarikçi olmayı başarmalarını istiyorum. Bu akademik zenginliğin ulaşılabilir, paylaşılabilir ve sürdürülebilir olmasını bekliyorum. Özel sektör ile dirsek teması çalışmalarla, hayata geçen projelere imza atılmasını, öğrencilerin ve akademisyenlerin zengin içerikli yerel kaynaklar üretmesini diliyorum. Ve bunları yaparken özel sektörün hızına uygun, lisans eğitimi verir gibi değil çözüm odaklı, zamana karşı duyarlı projeler üretilmesini diliyorum.

*** *** ***
İki gün boyunca kongrede paralel oturumlarda 60’a yakın araştırma ve bildiri sunuldu. Çok değerli akademisyenlerle tanıştım. Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ahmet TAN ve samimi ekibi antep fıstığı rengi tişörtleriyle her daim yanımızda ve her biri çözüm merkezi gibi çalıştılar.İlk seferden itibaren kongrelerin gerçeklesmesinde önemli desteği olan PPAD (Pazarlama ve pazarlama araştırmaları derneği) yönetim kurulu başkanı Prof. Dr. Bahtışen Kavak hayranlık duyduğum bir rol model oldu. Kendilerine tüm emeği geçenler ve Gaziantep Üniversitesi yönetimi için teşekkürlerimi sunuyorum.
Kongrenin mesleki faydaları bir yana… Çok değerli insanlarla tanıştım. Hem değerli hem güçlü kadınlarla… Çalışkan insanlarla… Kariyerinde profesör olan bilgili, mütevazı hem de eğlenceli kadınlarla dost oldum. Bu anılar bana ömür boyu yeter…
Asıl zenginlik de burada…
İlgili linkler:
http://www.upk19.com/
http://www.pazarlama.org.tr/
http://www.pazarlamadernegi.org/

http://www.pazarmedya.com/

Sevgiyle,

Armağan Portakal

Haziran 2014

Leave a Reply

Your email address will not be published.