TOSKANA AGRİTURİSMO

1024 683 Armağan Portakal

Videoları, çektiğim fotoğraflarla ben hazırladım.

Agriturismo – Toskana

Bir film sahnesinde gibiyim…

Yüzlerce yıllık binaların arasında, gölgesi uzun ağaçların altında…

Tahta masanın üzerinde yarısı dolu bir bardak, gelişi güzel duran sandalyeler…

Belli ki burada hayat var.

Sallanan şezlonga oturuyorum, ayağımla aheste ileri geri yaparak sallanıyorum.

Kulağımda sadece sessizlik…

Çiftliğin sahibi geliyor, odamızı göstermeden önce bir şey alır mısınız diye soruyor.

Şarap diyorum. Burada şarap içilir…

Akdeniz’in bereketi üzümden yapılma kırmızıyla dolu kadehim geliyor.

Kaldırıyorum, içinde altın güneşin mor salkıma bulaşmış pırıltısı…

Bir yudum alıyorum… Enfes…

Burası: Toskana Vadisi.

*** *** ***

Nedir “Agriturismo”?

İtalya’da, tarım işletmelerinin gelirlerini artırmak için sağlanan bir olanak, bir nevi yan aktivite. Tabii herkes agriturismo yapamıyor. Bunun için gerçek tarım işletmesi olması lazım. Asıl işlevlerinden uzaklaşmalarını engellemek için, bu işletmelerin en az bütçelerinin yarısını tarımdan elde etme zorunluluğu var. Agriturismo olarak konaklama hizmeti verirken otellerden daha yumuşak şartlar içinde çalışabiliyorlar.

Güneşe doğru gel!

Kocamla ben, iki tişört, iki pantalon ufak bir çantayla geçirdiğimiz tatilleri severiz. Doğanın içinde olmayı, modern binalarda ayağa gelen hizmetle şımartılmaya tercih ederiz. Gittiğimiz yerde yürümeyi, keşfetmeyi, pazarlarında dolaşmayı, fotoğraf çekmeyi severiz. Toskana’da agriturismoyu bu sebeple denemek istedik. Ve karşımıza yüzlerce yıllık geçmişiyle, vadinin tam kalbinde yer alan bir çiftlik çıktı.

İtalya’nın dünyaca ünlü Toskana vadisinde konaklamak için www.agriturismo.it/en/ sitesinde yer araştırıyorken tavsiyeler bizi Aglioni çiftliği ile buluşturdu. Seferihisar’daki arkadaşlarımız orayı mutlaka görmelisiniz deyince kararımızı verdik. Pisa havaalanından kiraladığımız araçla çevre yolunda Firenze’ye giderken San Miniato sapağından çıktık. Sonra çiftliği arayıp tarif istediğimizde “Güneşe doğru gelin!” dendi. İşte ilk farkındalık! Nasıl güzel bir tarifti öyle!

Aglioni neden farklı?

Burası kadar geçmişi çok eskiye dayanan işletme civarda yok. 1300’lü yıllarda çiftlik olarak yapılmış. Çok el değiştirmiş hatta bir süre kadınlar manastırı olmuş. O zamanlar manastırlarda çiftçilik yapıldığı için, tarih boyu çiftlik vasfını hiç kaybetmemiş. Lokasyonu çok merkezi. İtalya haritasında Toskana’nın orta noktası  neresi diye göz kararı parmak bastığınız yer Aglioni olacaktır. Yani o derece Toskana’nın kalbinde yer alıyor. Fakat sakinliğini tepede oluşuyla koruyor. Başka çiftlikler gibi yol ya da tren istasyonlarının yanında değil. Hem bu yüzden, hem de tepede oluşu nedeniyle harika bir manzaraya sahip.

Hektarlarca alana yayılan arazisinde zeytin ve bağları var. Şarap ve zeytinyağı üretiyorlar. Gittiğimiz dönemde bağbozumu yapılıyordu. İzleme şansımız oldu. Her işleri gibi sakin, telaşsız şekilde insanlar çalışıyor. Yüksek sesle konuşan kimse yok. Duvarda asılı saat üzerindeki “Tempus Fugit” (Zaman uçar) yazısı belki de onları, anın değerinibilmeye itiyor. Sadelik ve sakinlik yaşam biçimi olmuş hissine kapılıyorum.

Aglioni çiftliğine ait çok önemli bir özelliği aktarmalıyım. Konaklama ücretine dahil olan kahvaltı ve akşam yemekleri, tüm konuklar birarada yani tek masada yeniyor. Genellikle almanların tercih ettiği çiftliğin sahibi türk asıllı alman Özcan bey kendi ifadesiyle “Hasbihal olmasa bile sohbet edilmesini” istiyor. Eğer siz “Tatile geldim, özgür takılacağım” niyetindeyseniz, başka yerde konaklamanızı öneririm.

Toskana

İki buçuk günde kiraladığımız arabayla ulaşabileceğimiz pek çok şehire gittik. Üzerinde çalıştığımız bir proje için ilham arıyorduk, az zamanda çok yer görmeye çalıştık. Taş evlerine, yeşil panjurlarına, selvi ağaçlarına hayran olduk. Tertemiz kentlerinde, balkonlarda kurutulan çamaşırlara, eski tip tel antenlere şaşkın baktık. Galileo müzesinde aletlerin detaylarına, Leonardo Da Vinci müzesinde evvel akıl tasarımlara hayran olduk. Sınırsız yeşil içinde, “duble” olmayan yollarında medeniyeti yaşadık. Sadeliği, sakinliği içimize sindirmeye çalıştık.

Yalınlık karmaşıktır!

Sanat dehası Vinci’nin “Simplicity is the ultimate sophistication” sözünün anlamı için internette pek çok yorum bulabilirsiniz. Ben, basitliğin yani sadeliğin ve bunları elde etmenin yani yalınlığa varma eyleminin aslında karmaşık ve zor olduğunu anlıyorum. Yalınlık ve basit olmak, teferruatlardan ve aksesuarlardan arınmak/arındırmak çok güzel ama sanıldığı gibi kolay değil…

Toskana vadisindeki gezimizden heybemizde pek çok bilgi ve ilhamla döndük. İlham aldık, size de ilham vermek istedik.

Sevgiyle kalın,

Armağan Portakal

Aglioni iletişim:

info@aglioni.it

Aglioni nisandan ekim sonuna 7 ay konaklama hizmeti veriyor.

Diğer çiftlik alternatifleri için: http://www.agriturismo.it/en/

Leave a Reply

Your email address will not be published.