Ovacık Yöresel Yemekleri

645 1024 Armağan Portakal

Kemaliye-Tunceli Rotası’nın olmazsa olmazı: OVACIK

Aaaa dediğinizi duyar gibiyim. Çok meşhur oldu son yıllarda. Ufak bir kasaba. Şöyle tanımlayayım, köy yanı varlığını koruyan bir kasaba. Ki bu çok güzel, özgün. Karakter zenginliği.

Öğle yemeği için Cuba Cafe’de uzun bir masa hazırlanmıştı. Tamamıyla yöresel yemek sundular bize. Her yemeği tek tek anlattılar. Modern bir mekan izlenimi verse de instagram hesaplarına “yöresel yemeklerin ilk ve tek adresi” ifadesini yazmışlar. Demek ki ne zaman gitseniz, sezonuna göre yerel lezzetleri deneyebilirsiniz. (@cubabistro)

Mercimek çorbası ile başladık. Yufka ekmeği eşliğinde sunulan yöresel tulum peyniri ile giriş yaptık.

Bulgur pilavı geldi. Ki ben bayılırım. Menü sebze ağırlıklı idi. Buna ekstra bayıldım. Çünkü, Egeli bir otçulum.

Yemekler çok güzeldi. Fotoğrafları çektim. Sunum yapan görevliden isimleri aldım, not ettim. Gel gör ki tur için hazırlanan menü isimlerinden farklı. Kimisi 2 isimli google’dan buldum yazdım. Kimini bulamadım. Sonra da düşündüm. İsmin ne önemi var. O anki mutluluk ve keyif unutulmaz. Ovacık’a gittim, bir sebze yemekleri var, aman tanrım diyeceğim. Her şeyi anlatacak.

Orada not ettiğim isimleriyle sosyal medyada paylaştığım fotoğrafı ekliyorum.

Ovacık yemekleri

Gulik: Diğer adı Çiriş. Ot yemeği. Tereyağında, kıymalı domates sos ile servis ediliyor.

Kenger: Tereyağında yumurta ile pişirilen ot yemeği.

Tar: Tereyağı ile pişirilen, yoğurtla servis edilen ot yemeği.

Biçkaşir: Babuko Şir diğer adı. Tereyağ ve sarımsaklı ayran ile yapılan yöresel yemek.

Işkın otu

Sokakta dolaşırken tezgahında değişik ot temizleyen satıcılara denk geldik. Dediler ki “ışkın otu”. Yeşil ve taze. Sulu sulu. Pırasa gibi dıştan katman soyulup çıtır çıtır yeniyor. Rakı yanına meze çok güzel olurmuş. Çağla gibi mayhoş tadı var. Reçeli, dondurması yapılırmış.

Cuba Bistro Cafe

Gençler iş başında gördüğüm kadarıyla. Enerjisi güzel bir mekan. Dünya kahveleri, pizza, burger, köfte, makarna da hazırlıyorlar. Girişte Che Guavera posteri var. Samimi bir yer. Instagram sayfasına bakınca Türkiye’de gitmeyen kalmamış, göreceksiniz. Biz eksikmişiz, 2 Kadın Anadoluda tamamladık 🙂 Teşekkürler Tourjuva .

Giderseniz memnun kalacaksınız.

Sevgiyle,

Armağan

5 Mayıs 2024

Leave a Reply

Your email address will not be published.