Gelin Adanaca konuşalım!

1024 997 Armağan Portakal

Kentin kendine özgü bir dili var. Hoş kelimeler! Durumu, duyguyu anlatan deyimler. Unutulmaya yüz tutmuş. Biz merak edince ATAK (Adana Turizm ve Kalkınma A.Ş.) yöneticisi İlhami Günsel dedi ki “Gelin Adanaca konuşalım!

Çarşıda Sihay Reklam isimli bir atölyeye gittik. Üç kuşak önce büyük baba tabelacılık yapmaya başlar. 1915 doğumlu Hikmet Sihay dükkanını 1935 yılında açar. Sonra bu iş evrilir, başarılı kısa filmler çeken torunları Ozan’a kadar uzanır. Biz yani İki Kadın Anadoluda, ortanca kuşak Aydın Sihay bey ile tanıştık, görüştük.

adana aydın sihay

(Soldan sağa: İlhami Günsel, Banu Tozluyurt, Aydın Sihay, Armağan Portakal)

Aydın bey, gençlik yıllarında küçümsediği yerel sözcüklerin, yaşı ilerledikçe, zamanın içinden süzülerek geldiğini farkeder, değerini anlar. Korumalı, yaşatmalı diyerek harekete geçer. Yaklaşık 15 yıl önce Adanaca sözleri toparlamaya başlar. Her yıl eklemeler yaparak revize ediyor. yine her yıl poster gibi bastırıp, esnafa, yerliye, kurumlara yolluyor. Çarşıda dolaşırken dükkanların içinde asılmış olduklarını biz de görmüştük.

aydın sihayAydın beyin bütün çabası bu kelimeleri korumak, paylaşmak, daha ileriye taşımak. Mümkün oldukça konuşmaların içinde yer almasını sağlamak. “Böylece yaşar, geleceğe aktarılır sözcükler” diyor. Ben de bir kaç tane öğrendim. Banu ise epey biliyormuş.

Mısmıl oturmuş, keyifli bir mavra yapıyorduk. Kalkma vakti geldi. Yine bir ilham veren çabayla karşılaşmıştık. ‘Bana ne’ demeyen bir insanın, kendi yerel lisanını kurtarma çabaları.

 

Adanaca’yı, Aydın beyin  Adana Köprü Başı ”Adana’nın Yolları Taştan”  facebook sayfasından takip edebilirsiniz. Bir kaç kelimeyle sizi selamlıyorum. Mısmıl hayatınız, dostlarınızla mavra sohbetleriniz olsun, hoşşikler sizden uzak dursun!

Armağan

Aralık 2016

 

Faydalı linkler:

Adana Sizi Bekliyor http://adanasizibekliyor.com/tr/

İki Kadin Anadoluda http://www.ikikadinanadoluda.com/

Leave a Reply

Your email address will not be published.