GAZİANTEP/ANTEP İŞİ

417 623 Armağan Portakal

Antep işi oya, gaziantep

Çözgüsü olan tüm kumaşlarda tel çekilerek, ipekle işleme el sanatının adı: Antep İşi.

Gaziantep’te çeyizlerde olmazsa olmaz. Çeyiz sermede gelinin antep işi varsa oğlan evi lahmacun yaptırırmış, yoksa sadece mercimek köftesi.

Şahinbey belediyesinin kurslarındayım. İşleyen hanımlarla konuşuyorum, diyorlar ki “İşe yaramak çok güzel. Evi geçindirmek için çok önemli.” Kadınlar, ev geçindirmek için işliyor burada. Gümrükhan’da antep işi yapılırken izleyebilir hatta isteyenler gergeflerde deneyebilir.

Eskiden her evde gergef varmış, şimdiki gibi çalışma, okuma olmadığı için kızların hepsi Antep İşi yapmayı bilirmiş. Günümüzde, gençler okuyup çalıştığı için daha çok ev kadınları yapıyor.

Sanat yok olmasın diye sınıflar açılmış. Başvurmak için Şahinbey belediyesi, Gümrükhan antep işi dükkanı veya belediyenin sosyal tesislerine giderek kurslara katılabilirsiniz. Kursa gelmek için İlk öğretimi bitirmiş olması gerekli. Nedeni, zorunlu eğitimi engellememek.

Gergef sağlamlığı nedeniyle, gürgen ağacından yapılırmış. Evde boş oturmak yok. Erkekler kadınlar her koldan çalışıyor. Bazı erkekler bile antep işi bilirmiş.

Çok narin işler bunlar. Kimse kullanmaya kıyamaz, sandığa kaldırıyordur diye düşündüm. Oysa, düzenli kullanılır ve çitilemeden, elde ılık su ve sabun tozuyla yıkanırsa bozulmadan rahatça kullanılabilirmiş. Çok zarif işler… Sabır işi, yürek işi…

Anneme, ufak bir kese aldım hediye olarak… İçine mendil falan koyabilir, çantasında taşıyabilir diye düşünmüştüm… “Kullanamam yazık olur, onu hiç ellemeden sergileyebileceğim bir yere koyacağım” dedi. Antep işinin değeri budur işte…

Aralık, 2013

Leave a Reply

Your email address will not be published.