Adana’da Meşhur Gar Kahve

1024 1017 Armağan Portakal

Kahveye müptela biri olarak yazıyorum bu satırları. O ne koku! O ne lezzet! O ne renk! Bilmeyenler öğrensin, duysun Adana’nın meşhur Gar Kahve‘sini…

İki Kadın Anadoluda diye gezmek, sadece gezmek değil artık anladınız bizi. Yerel hikayelere, köklü geleneklere, zengin kültüre dokunmak. Anlamak ve anladığımızı sizlere aktarmak bütün amacımız. İyi ki, Banu (Tozluyurt) ile böyle bir yola çıktık. Çıkmasaydık, bu lezzeti damağımda, kokusu burnumda kahveden haberim olmazdı.

Gar Kahve, 4 kuşaktır Altundamla ailesinin. 60 yıl önce oluşturulan damak tadı hala korunuyor. Kurucusu büyük dedeleri Mahmut Altundamla. En büyük özellikleri “kavurma”. Kendilerine has bir usulleri var. Sadece kendileri biliyor. Mahmut dededen oğul Mustafa’ya, torun Korhan’a, torunun oğlu Mustafa’ya el vererek aktarılmış bir alamet-i farika.

Öğrendik ki, Adana’da bu kahveyi içen vazgeçemiyor. Misafirliğe gitse yanında götürüyor. Gurbete taşınsa kargoyla getirtiyor.

 

Anlata anlata bitirilemeyen bu kahveyi yerinde görelim, tadalım diye dükkanlarına gittik. Korhan bey (Altundamla) ile sohbete başladık. Diyor ki “Kahve çekirdeklerinin kalitelisini alırız. Kendi imalathanemiz vardır. Orada kendi stilimizde kavururuz. Kendi usulumüze göre! Çifte kavrulmuş ya da normal olarak iki çeşit sunum yaparız.

Gar Kahve, damakta ekşi bir tad bırakmaz. İyi kavrulmuştur. Kahve çekirdeğinin merkezine kadar eşit kavrulduğu için dışı yanık, içi çiğ kalmaz. Yoğun ve güzel bir kahve tadı alırsınız.

Tarz-ı Hususi sunum

Geleneklere göre kebapla şalgam iç, üstüne Gar Kahve’ni yudumla. Gar Kahve’yi içmenin de bir usülü var. Fincada değil, çay bardağında servis ediliyor. Camda kahvenin koyu ve güzel rengini görmek ayrı keyif. Biz Egeliler süvari deriz, onlar “Tarz-ı Hususi” demişler. Halk arasında kelimeler yuvarlanmış “tarsusi”ye dönmüş.

60 yıllık hikayesiyle Gar Kahve, tiryakiler için tadı çok güzel, çok özel. Tiryaki olmayanlar ise bir kere için! Aşağıdaki telefon numarasını da kaydedin. Lazım olacak, demedi demeyin…

Hatırı ve emeği bol kahve keyfiyle dolu günler dileklerimle,

Armağan

Aralık 2016

Sipariş vermek isteyenler için;

Adres – Mahfesığmaz, Turgut Özal Bulv. 123/B, 01170 Çukurova/Adana

Telefon – (0322) 202 00 12

Leave a Reply

Your email address will not be published.