Yeraltındaki Pamukkale: Kaklık Mağarası

1024 853 Armağan Portakal

Rehberimiz dedi ki “Kaklık Mağarası, dünyanın yer altındaki Pamukkalesi”. Ne şanslıyız, hem yer üstü, hem yer altı ikisi de bizde. Başına bir şey gelmesin diye Pamukkale Unesco koruması altında dünya mirası olarak.

Yine arabayla ulaşmanız gerekiyor. Yaklaşık yarım saatlik mesafede. Kükürtün çürümüş kokusuna bir süre sonra alışıyorsunuz. Kulağınızda sesi, ahşap merdivenlerden içeriye girdikçe suyun kah turkuaz rengine, kah kaya oyuğundan gürüldemesine, kah sarkıtlara, kah yer altında oluşan travertenlere hayranlıkla bakarak geziyorsunuz.

Rivayetler

İlki, ismini keklik kuşundan aldığı yönünde. Zamanla, konuşma dilinde keklik olmuş kaklık… Benim favorim diğeri. Zamanın birinde Çoban Mehmet Efendi sürüsünü otlatmaya çıkar. Akşam dönecek, sayar koyunları. Biri eksik. Arar tarar. Derken yer altından sesler duyar. Bulduğu delikten girer, bakar ki koyun orada. Ve orası kocaman bir mağara.

Bir rivayet de benden olsun mu? Kaklık Mağarası’na gelince yanınızda kim varsa öpeceksiniz. Ben Banu’yu öperek başlatmış oldum. İnanmazsanız, alltaki videoyu izleyin göreceksiniz…


Mağaraya girmeden sağ bölümde bahçede, yararlanabileceğiniz yüzme havuzu, küçük amfi tiyatro, seyir alanları, kafeterya ve kameriyeler var. Kasım ayına göre hava sıcak olmasına rağmen havuz fikri hiç cazip gelmediği için o tarafa uğramadık.

Mağara içinde oluşan travertenler gerçekten büyüleyici. Pamukkale’de görmeye alışık olduğumuz doğal yapı yer altında.

Banu ve ben gezen insanlarız. Ama İki Kadın Anadoluda diyerek yola çıktığımızda, bu kadar çok zenginlikle karşılaşacağımızı tahmin edemedik. Öyle ki ayrıcalıklı bir coğrafyada olduğumuzu her gezide tekrar idrak ediyoruz. Hem tabiat, hem tarih, hem medeniyetler açısından…

Kaklık Mağarası’nın berrak sularıyla yazıma veda ederken, aklımızın, fikirlerimizin berrak olması dileklerimi iletiyorum.

Sevgiler,

Armağan

Kasım 2017

Bu gezimizi Gesifed (Güney Ege Sanayiciler ve İşadamları Federasyonu instagram.com/gesifed20) ev sahipliğinde ve Ali Karcı (instagram.com/ohmyguideturkey) profesyonel rehberliğinde gerçekleştirdik.

(*) Diğer Denizli yazılarımız için aşağıdaki linki tıklayınız:

ikikadinanadoluda.com/kentler/denizli

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.