Sosyal Medya ve Çocuk

800 600 Armağan Portakal

Son zamanlarda daha fazla dikkatimi çekmeye başlayan bir konu var. Sosyal medyada çocukların fotoğrafları, o gün neler yaptığı, hastalığı, sağlığı, okulu, karnesi, ne yediği ve içtiği, mesela anneler gününde hangi hediyeyi aldığı, tatilde ne yaptığı, oyunları, oyuncakları ve daha fazlası tarihleriyle birlikte yer alıyor. Elbette kimseyi yargılamıyorum, sadece dışardan bir göz olarak dikkat çekmek istiyorum.

Çocuklara dair paylaşımlar eski günlerde BBG Evi adındaki kurmaca bir program tadında değil. Doğumlarından itibaren hayatlarını ortaya seren The Truman Show filmine benziyor. Kendileri hakkında henüz karar veremedikleri yaştalar ve geleceklerinin bu şekilde nasıl bir ipotek altına alındığını bilmiyorlar. Açıkçası biz de bilmiyoruz.

Her biri ileride birer yetişkin olacak ve hayatlarını kurmaya çalışacaklar. Peki bu paylaşımlar, onlara nasıl bir yol çizecek tahmin edebiliyor muyuz? Doğumlarından itibaren hayatları, üstelik tarihleriyle birlikte göz önündeyken kişilikleri geliştiğinde bundan haz alacaklar mı? Yoksa sizlere hesap mı soracaklar? Sosyal medyada fotoğraflarımızı başkalarının etiketlemesi sadece onayımızla mümkünken, çocukların rahatlıkla paylaşılması ne kadar adil? Ne kadar ürkütücü?

Sevgili ebeveynler, anneler, babalar! Fotoğraflarınız, sizden izinsiz etiketlendiğinde verdiğiniz tepki ile çocuklarınızın mahremiyetini birlikte tartın. Sadece şu soruyu kendinize sorun “Çocuklarınız birey mi, oyuncağınız mı?”

Karar sizin!

Armağan Portakal

 

1 comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.