Sivrice Koyu ve Kabile Motel

1024 1024 Armağan Portakal

2017 yılının son gezisiydi. 30 Aralık tarihinde gittik, yirmi dört saatten az zaman geçirdik ama her saniyesi güzeldi. Sakin, huzurlu bir koy. Tabi yaz ayları hariç. Kalabalık ve gürültülü oluyormuş. Hatta gıda bitiyormuş, o derece! Yaz sezonu kısa burada. Çünkü ne de olsa Kuzey Ege! Haziran, temmuz ve ağustos olarak üç ay. Eylül ayı ise keyifli. Okullar açılıp, çalışanların izinleri bitip kalabalıklar çekildiği için tadından yenmez. Hava kalır yani durgunlaşır, deniz sıcaktır.

Assos (Behramkale) ile mesafesi 18 km. Üç köy var Korubaşı, Bektaş ve Balabanlı. Sonuncuya gelince sola köyün altına doğru ilerliyorsunuz. Ve tüm yol boyunca binlerce zeytin ağacı arasından ilerliyorsunuz. Büyüleyici.

Tepeden inerken deniz manzarası nefes kesici. Hep söylüyorum. Tabiat tek başına başyapıt, sonra biz ve müteahhitlerimiz o tatlı projeleriyle dikiliyor ya! Aman ne göz ziyafeti!

Karşıda Midilli adası. Türkiye ile en yakın mesafe burada. Bir kaç kişi yüzerek geçmiş, öyle söyleniyor.

Kabile Motel

Kabile olarak iki işletme var. Bir tanesi yaz dönemi açılıyor. Bungalovlar var. Diğer işletmeler gibi önü deniz. Sabah kahvaltısı ve akşam yemeği dahil. Kahvaltıda serpme köy kahvaltısı, akşam dört çeşit soğuk meze, ara sıcak ve her akşam farklı bir balık, salata. İskeleleri mevcut. Sahilden denize girebiliyorsunuz. Deniz güzel. Günübirlik gelmek isteyenlere de açık. Tabi oraya kadar gitmişken, o güzel yemekleri yemişken, biraz da içmişken en iyisi orada konaklamak olur.

Diğer işletme yaz kış açık. Odalar temiz. Klimalı, sıcak. Yemekler şahane. Restoranın ortasında güzel bir soba sıcacık. Cam kenarındaki masaya oturun, benim için de bir kahve ya da çay için.

Yemekler gerçekten lezzetli. Balıklar denizden. Bir kalamar geldi, hayatımda ilk kez bu kadar güzelini yedim. Deniz ürünü daha doğrusu et meraklısı değilimdir. Ama bu kalamarları Fatih’e fırsat tanımadan bir bir yuvarladım.

Biz burayı Fatih’in iş arkadaşı İlker’den duyduk. İlker arkadaşı Özhan sayesinde öğrenmiş. Özhan, okul arkadaşı sayesinde. Okul arkadaşı da mutfak şefi olan kardeşi Coşkun’dan. Yani, bir vesile zincirinin halkası oluverdik. Şimdi aranızdaki bilmeyenler de benden duymuş oldu.

 

Köy kahvaltısı

Serpme kahvaltılar abartıldığı zaman bana mutluluk vermez. Zaten yeme düşkünü bir insan değilim. Bir de böreğinden tahin pekmezine uzanan yelpazede serpme kahvaltı olunca yemesi bana zor geliyor. Köy kahvaltısı adı altında israf diyorum. Kabile Motel’de sabah kahvaltıya indik. Serpme kahvaltı var dediler. Önce eyvah dedim içimden. Masayı kurmaya başladılar, mutluluğum arttı. Sade, yalın, az çeşit ve çok lezzetli şeyler vardı. Halis zeytinyağı üzerine pul biber mesela. Gerçek Ezine peyniri, iki dilim. Bir tabak kırma bir tabak siyah zeytin. Reçel tek çeşit. Ev salçası biraz. Pişi, domates, salatalık. İki kişi için yeteri kadar. Abartmadan, artanı ziyan olmadan.

 

Yılın son günü

Ve soba başında, eller sıcak, yüzler sıcak, gönüller sıcak. Birazdan yola çıkılacak. Akşamına yıl bitecek, yenisine girilecek. Anılarımızda bu güzel sohbetin tadı hep kalacak.

Siz de sevgiyle, huzurla kalın

Armağan

31 Aralık 2017

 

Konaklamak isterseniz iletişim bilgileri:

www.sivricekabilemotel.com

Adres: Sivrice Koyu Balabanlı köyü altı Ayvacık / Çanakkale
Tel: 0286 723 45 15
GSM: 0532 727 58 62

2 comments
 • Bengü
  REPLY

  Merhaba Armagan hanim,
  Aralik ayinda giderek nasil yaz aylarinda kalabalik ve gurultulu oldugu kanisina vardiniz anlayamadim. Yaz sezonda en az 3 kere tatilini Sivrice koyunda geciren biri olarak soyleyebilirim ki, sadece bayram tatillerinde kalabalik olur Sivrice koyu , ancak bu kalabalik herkesin bildigi kalabaliklara benzemez. Sivrice koyunun kalabalik hali bodrum çesme koylarinin en sakin halinden bile sakindir. Bugune kadar da gida bitisine hic sahit olmadim, anlatan size abartarak anlatmis sanirim. Kuzey ege imaniza da cevaben, ben 3 yasindan beri bodrumda ailemin evinde geciririm tum sezonu. Sivricede eylul sonuna kadar denize rahatsizlik duymadan girebiliyorum. Belki bodrumda ekim ayinda da girmeye devam edebilirsiniz ancak sizin abarttiginiz gibi bir durum soz konusu degil.

  Ozetle yazinizin bu bolumlerini baskalarinin soylerine dayarak yazdiginizi dusunerek, sizi bilgilendirerek fazla abartili buldugumu belirtmek istedim.

  Iyi gunler

  • admin
   REPLY

   Bengü hanım, Bölgeyi ziyaretimizde orada yaşayan insanlarla sohbet ederken anlattılar. Saatlerimizi geçirdiğimiz ve yüzyüze konuştuğumuz insanların ve arkadaşların sözüne güvenirim.
   Teşekkürler,

Leave a Reply

Your email address will not be published.