Sindel köyünde 12 bin yıllık insan ayak izi

1024 576 Armağan Portakal

Salihli’nin köylerinden Sindel köyü yakınında bir dağ yolu kenarında durduk, indik. Bizden önce gelen muhtar Bekir Üçtaş ile tanıştık. Elinde minik bir süpürge bizi bekliyor. Ben anlamadım önce olay nedir diye. Meğerse, 12 bin yıllık olduğu tahmin edilen ayak izlerini görecekmişiz.

Dereye doğru inen bir insanın ayak izleri. Tüylerimiz diken diken oldu. Nereden geliyordu, nereye gidiyordu? Yanardağdan kaçıp dereye mi koşuyordu? Yoksa günlük rutini miydi? Kadın mıydı, erkek miydi? Sırtında bir şey taşıyor muydu?

Heyecan verici! Ayağımı yanına koydum, eşit denebilir. Acaba benimle aynı boyda mıydı? Benim kilomda? Kaçıyor muydu? Avlanmaya mı gidiyordu? Tembel miydi, çalışkan mı? Yoksa bir siyasetçi mi? Ya filozof ise! Yavrusunu sırtında taşıyan bir anne belki!  Anadolu topraklarında iki gezgin de olabilir, çünkü izler aşağıda iki tane oluyormuş. Hatta deve, köpek izleri karışıyormuş. Eğer gezgin, hem de kadın gezgin ise binlerce yıl sonra Banu ve ben selamlıyoruz saygıyla,

Nasıl bulunmuş?

Dağda bir çalışma sırasında işçiler farketmiş. Muhtar da orada çalışıyormuş, süpürgelerle temizleyerek kocaman bir alan açmışlar . Tabi ortaya çıkmasıyla çalınmaya başlaması bir olmuş. Okyanus ötelerine kadar götürülmüş. Böylesi önemli tarihi izler nasıl sergileniyor ve nasıl korunuyor diye merak ederseniz! Söyleyeyim, Muhtar Bekir Üçtaş’ın kişisel çabasıyla. O’nun inancı, saygısı olmasa, antik ayak izleri kimbilir ne olurdu? Bu arada önemli bir not, ayak izlerini görmeniz için Salihli Belediyesi Kültür Müdürlüğü’nü aramanız gerekiyor. Kendileri bilgi verirse, muhtar Bekir bey izleri gösteriyor.

 

Sergileme projeleri yapılıyor

Salihli’nin de içinde bulunduğu Jeopark Projesi kapsamında kararlar alınmış duyduğumuza göre. Parmaklık ve cam koruma altına alınacak ve hakettiği şekilde sergilenecekmiş.

Merak ediyorum, bizden, bugünlerden ileriye nasıl izler kalacak? Kalacak mı?

Sevgiyle,

Armağan

Mart 2017

* Rehberimiz Dinçer Oruç’a, şoförümüz Hasan Söğüt’e teşekkürler,

Leave a Reply

Your email address will not be published.