Kolajen: Cildimizdeki Hazine

891 1024 Armağan Portakal

Bu yazıya “Güzellik Sırlarım” diye başlık atmak isterdim. Çok havalı olurdu ama beni aşardı. Öyle güzellik merakım yok. Pek makyaj yapmam. Saçımı boyamam, beyazlarım candır. Güneşte parlamalarını severim. Her geçen yıl daha çok parlasalar da.

Tabiatın içinde yaşamanın artıları yanında eksileri de var. Daha fazla güneşte kalıyorum, cildim kuruyor, çillerim zaten var, lekeler artıyor. Doğal olmayı sevmekle birlikte, yerçekimine ve yıllara karşı ne yapabilirim diye kafa yormaya başladım. Yaşım 49… Genlerim sağlam, olduğumdan genç göründüğümü biliyorum ve bunun kıymetini bilerek korumak istiyorum.

İşin Uzmanı ile Nasıl Tanıştım?

Estetik kaygılı iğneli, kesmeli yöntemler bana göre değil. Özünde, aynaya bakınca “ben” kalarak, var olan kaynaklarımı korumak istiyorum. Ne yapacağımı henüz bilmiyorken, bir gün…

Canım dostum Sibel ile yemekte buluşmuştuk. Geçen seneydi. Haliyle bu kadınsal mevzulardan lafladık. Bana Nurten Akın Pure Beauty‘den (instagram.com/nurtenakin.purebeauty) bahsetti. Instagramda takibe aldım, yaptıklarını inceledim. Eczacılık fakültesine bağlı kozmetoloji mezunuydu, bilimini okumuş olması hoşuma gitti. Kullandığı ürünlerin içeriğine bu nedenle çok hakimdi. Üzerine güzellik uzmanı olmuştu. Bir kaç ay böyle izleyerek geçti. Çalışmaları içime sindi. Aradım, randevu aldım. Ufak tefek, tatlı dilli, güler yüzlü, bilgili, açıklamayı seven biri Sevgili Nurten. Nisan (2018)’da seanslara başladık. Bana “aylar sonra sizi görenler yüzünüze ne yaptırdınız demeyecek, cildinizde bir aydınlık var ne güzel diyecek” demişti. Gerçekten öyle oldu.

Koca yazın tozundan, ölü derisinden kurtulmak, gözenekleri tertemiz açıp nefes aldırmak için cilt temizliğine gittiğimde Sibel ile tekrar buluştuk, bu yazımın ilhamı kendisidir.

 

Radyo Frekans Yöntemi Nedir?

Cilt altındaki katmanlara radyo dalgaları göndermek diye anladığım kadarıyla ve basitçe izah edebilirim. Isıyla kolajen dokunun elastik lifleri sağlamlaşıyor. Bağ dokusu güçleniyor. Yer çekimi ile düşen cildi tekrar topluyor, gençlikteki haline döndürmüyor ama sıkılığı artıyor, çizgiler azalıyor. Gergin oluyor. Cildimizde var olan kolajeni uyarıyor, uyandırıyor. Zamanla harekete geçen kolajen cildi de canlandırıyor. Yaptığı işlem bu. Masum ve doğal bir uygulama. Spor yaparak kaslarımızı güçlendirmek gibi. Var olan hazinenin kapağını açmak ve kullanmak gibi. Eskilikten basık duran süngerin tekrar eski haline gelmesi, kabarması gibi.

Peki Nedir Bu Kolajen?

Hücre altında bir protein bu. Bağ dokusunun gücü. Hepimizde var. Yaş aldıkça esnekliği azalıyor. Kolajeni kuvvetlendirmek için beslenme de önemli, aldığımız takviyeler de. Mesele yeşil biber kolajen deposuymuş. Mantar da öyle… C vitamini önemli. Yeşil sebzeler de. Bol su içmek ekstra ekstra önemli. İzmir’de eczacı arkadaşım tavsiye etmişti hapları da var. Etkin madde oranının diğerlerine göre daha yüksek olduğunu farkedince, Eczacıbaşı kullanmaya başladım. Solgar var, yabancı ülkelerde farklı markalar bulunabiliyor. Üç ay her gün içiyorum, bir ay boş. Kıkırdak sıvılarına da iyi geliyor.

Sabır Gerektiriyor!

‘Geldim, radyo frekans yaptırdım, eve gittim, vay şahaneyim’ diye bir şey yok. Seanslar ortalama 2-3 ay sürede tamamlanıyor. Hücresel çalışması ise 6 aya kadar devam ediyor. Gün gün iyileşme oluyor. Yavaş yavaş. Sakin ve usul. Toprağın ritminde. Ben en az 10 sene önceki cildime kavuştum. Yılda bir ya da iki koruma seansıyla geriden ilerleyeceğim artık. Cildim parlak, gergin, canlı, temiz. Ve en önemlisi aynaya bakınca ben, benim. Daha ne olsun! Yanaklarımı ellediğimde farkediyorum. Dudağımın kenarlarındaki minik çizgilerin yok olduğuna bizzat şahidim. Daha ikinci ayında…

Cildimizde sihirli bir sandık var. Kapağını açıp kolajeni uyarmamız şart. Yaşam tarzımızda ufak değişimler, yemek seçimlerimizde, beslenmemizde, aktivitelerimizde… Bunu yaparsak kolajen hem cildimize hem de kıkırdaklarımıza yatırım yapabilir, yoksa kapalı bir kutu!

Dediğim gibi sabırlı bir insanım. Seçtiğim yöntemler de sabır istiyor. Emek istiyor. Beni heyecanlandıran, işe yarayan bilgileri deneyimleri paylaşmak hoşuma gidiyor. Beyim de ikna oldu sağlıklı, canlı bir cilt için aile boyu gidiyoruz artık.

Açın sandıkları, kolajenler uyansın,

Sevgiyle,

Armağan

Eylül 2018

 

İletişim için: Nurten Akın Pure Beauty, 0530 293 2284

2 comments
 • Figen Yanık
  REPLY

  Merhaba bilgiler için teşekkürler..
  Kolajen hapınızın ismini öğrenebilir miyim lütfen..
  PS: Yazınızın altına ‘eylül 2019’ yazmışsınız:)
  Sevgiler

  • admin
   REPLY

   Merhaba,

   Uyarınız için teşekkürler hemen düzelteyim. Eczacıbaşı’nın kolajen haplarını kullanıyorum. Etken maddeleri daha yüksek oranda diğer markalara göre…

Leave a Reply

Your email address will not be published.