İmza: Ben

583 1024 Armağan Portakal

Bu yazıyı yazarken 44 yaşımdayım. 45’ten bir kaç ay kullanmış durumdayım hatta. Yaşla takıntım yok aslında, hepsini sevdim. Geriye özlemim olmadı, 18 yaşıma geri dönsem, o gençliği yaşasam falan demedim, an azından henüz.
Fakat “40 yaş sendromu”nu yaşadım. Kendinizi plajda oynarken hayal edin. Kumları kaygısızca, sağa sola savurduğunuzu. Sonra birden sahilde kumun bittiğini, sadece avuçlarınızda kaldığını hatta onun da parmaklarınızın arasından hızla kaymaya devam ettiğini gördüğünüzü düşünün. Her şey zınk diye bir anda duruyor değil mi? 40 yaşında aynen bu duyguyu yaşadım, yıllar geri dönmez biçimde elimden kaymaya başladı. Daha net ifade ile geri sayımın gongları kulaklarımda çınlıyordu. 40 yaş şelale altında susamak ama akan bütün suyu içmek istemekti. Tek damlasını bile ziyan etmeden…

Sonra, kendime dedim ki: “Olgunluk çağlarına hoşgeldin. 40’lar insanın en güzel, en verimli, kendini bulduğu yaşlar. Sakın korkma”. Benim çıktığım basamakları önceden çıkmış kişiler benzer ifadeleri söylüyordu. O halde elimde kalan kumları heba etmeden her bir tanenin hakkını vermeye karar verdim. Elimden geldiğince… Bu yaşa kadar pek çok şey yaptım ama ‘40+’ sonrası öyle renkli, öyle zevkli işlere imza attım ki! İnandığım şeyleri gerçekleştirdim, arkasında durabileceğim kararlarım, peşinden gideceğim hayallerim vardı. Alın teri ve emek en önemli kriterlerim oldu ve bu kriterlerin insanı güçlendirip dik tuttuğunu daha iyi anladım. İlham aldım, ilham vermek için paylaştıkça büyütmek istedim. Başımı yukarı kaldırdım, ‘40+’ enerjisinin ve gücünün tüm bedenimi sardığını hissettim. Bunu başaran bütün kadınlarda bu gücü gördüm.

Bu yazıyı ve akrostişi kendime ve tüm ‘40+’ ruhuna sahip, güçlü, emektar, azimli, çalışkan, nazik kadınlara adıyorum…
‘40+’
Kumlar elinden hızla aktığında,
Işığı bulmak için başını yukarı kaldır!
Renkler kuşatsın ufkunu parlak parlak,
Kumları sayma, bırak elinden saçılsın sahneye…
Perdenin arkasından çık, durma aç ellerini göğe,
Lafta kalmasın, yazılsın kelimeler, eskisin heceler,
Uzak hayallerine sarıl, kendine çek üçer beşer,
Sen, yeniden seni yaz, 40+ kadını buna değer…

 

Armağan

Leave a Reply

Your email address will not be published.