El Sistema Yöntemi ile Tepebaşı Çocuk Senfoni Orkestrası

1024 576 Armağan Portakal

Eskişehir’in farklılığını memlekette duymayan kalmamıştır. Anadolu’nun ortasında bir vaha. Her taş yerinde ağır ve biz o taşları yerinde görmek, anlamak, anlatmak için yola çıktık. #2kadinanadoluda olarak “İki Elin Sesi Var” projesi bizi çok etkiledi. El Sistema yöntemi ile Tepebaşı Çocuk Senfoni Orkestrası benim gözümde gelecek için birer tohuma dönüştü.

El Sistema nedir?

Kırk bir yıl önce 1975’te Venezuella’da ortaya çıkan bir eğitim sistemi. Amaç çocukların enstruman çalarken ya da müzik yaparken MÜKEMMEL OLMASI DEĞİL. Amaç birlikte bir şeyler yapıp, kendilerinin birey olduğu farkındalığını yaratmak.

el sistema

Tepebaşı Belediyesi’ni kutlamak gerek!

Orkestra şefi Ramazan Albayrak ile görüştük. Genç bir adam. Gözlerinde yaptığı işin pırıl pırıl ışığı var. Ve o ışık, sadece kendisine ait değil. Tüm ekibi, çocukları, gençleri kapsadığı için güçlü.

Yaklaşık 2 yıldır Tepebaşı Belediyesi’nde bu eğitim modeli uygulanıyor. Tam ismiyle Tepebaşı Belediyesi İki Elin sesi Var Çocuk Senfoni Orkestrası kurulmuş. Toplamda 450 çocuk ve gençten oluşan dev bir proje, dev bir organizasyon ve geleceğin aydınlık tohumları, bireyleri onlar. Orkestrada 250 çocuk var. Çocuk korosu 160, çok sesli gençlik korosu 40 kişi.

Senede 4 konser planlanıyor. Bunun yanında, davet ediliyorlar, lansman konserlerine gidiyorlar. Mesela aralık ayında Unicef’in kuruluş yıldönümü kutlamaları için Ankara’ya gidecekler.

 

Bu orkestraya katılmak için çocukların ve gençlerin Tepebaşı Belediyesi sınırlarında yaşaması tek şart. Geri kalanı ücretsiz. Enstrumanlar ücretsiz. Eğitim ücretsiz. Çocukların gelişimine katkısı ise paha biçilemez.

İnsan Eskişehir’e gidince geleceğe ait umutları filizleniyor, taze dallar veriyor. Gençler için, çocuklar için ücretsiz yapılan kültür, sanat ve spor etkinliklerini ve onlarda gelişen özgüveni, üretkenliği görünce yarınlar için ışık büyüyor içimde.

el sistema

Orkestrayı ziyaretimizde bize iki parça seslendirdiler. Çocukların yüzünde, gözlerinde, duruşlarındaki güç, heyecan bize de geçti. Hatta Banu, gözyaşlarını tutamadı.

Gönülden alkışlıyorum hem belediyeyi, hem çocukları ve gençleri…

Önlerinde saygıyla eğiliyorum,

Armağan

Eylül 2016

 

#2kadinanadoluda gezilerimizi takip etmek için:

instagram.com/2kadinanadoluda

twitter.com/2kadinanadoluda

facebook.com/2kadinanadoluda

Leave a Reply

Your email address will not be published.