Çamlıbel Köyünde Neler Yapılır?

1024 768 Armağan Portakal

Bu yaz Akarca koyunda yüzerken Banu ile aramızda bir sohbet geçmişti. Ne konuştuğumuz aramızda kalsın, bana dedi ki “E Çamlıbel köyü var. Gitsene. Çok da etkinlik yapıyorlar.” Haftalar geçti. O köye yerleşmiş, eli üretken Anka Atölye‘den İki Kadın Anadoluda projemize davet geldi. Kısmet işte…

1-4 Ekim arasında oradaydık. Kırk yılı aştı yazları Ayvalık ve Altınova’ya gideriz. Kuzey Ege hayranı olarak ben daha kuzeydeki Çamlıbel köyüne de hayran oldum. Büyükşehir yasasıyla mahalle olmuş artık. İzmir’den gelirken Edremit ve Akçay’ı geçtikten sonra tabelasını göreceksiniz. Nar gibi, dışardan baktım bir tane, içine girdim bin tane.

Köyün Delisi

İstanbul Kadıköy’den taşınmış Saadet Yılmaz. Bir köy evini restore edip dükkana çevirmiş. Sokak kapısı önünde ufak bir sundurma. Doğal kumaşlarla diktiği kıyafetler, el işi hediyeliklerle dolu. Nasıl sevimli bir mekan. Bir çini soba var, bayıldım. Ufacık bir şey. Kış aylarında yakıyorlarmış, üzerinde kestane pişiriyorlarmış. (instagram.com/koyundelisi46)

Atölyesinde halis zeytinyağından yapılmış hem de beş sene Ar-Ge çalışmasıyla üretilmiş sıvı zeytinyağ sabunu vardı. Sedena markalı. Aldım, denedim. Vücut şampuanı olarak çok beğendim. Saç da yıkanabiliyormuş. Sentetik koruyucu, boya, tuz kesinlikle yokmuş. (sedena.com.tr

Anka Atölye

Sahibesi Ayşın Aksu’yu, Torlak Çiftliği’nde düzenlediğimiz bir atölyeye katılımcı olmasıyla tanıdım. Banu da romanının imza günü için Güre’ye gittiğinde tanışmış. Ayşın, 2005 yılında hobi amacıyla çıkmış bu yola. Duayen uzmanlarla çalışarak kendini geliştirmiş. Hobisi tutkuya dönüşmüş, sayısız sergi ve kermese katılmış, atölyeler ve kurslar düzenlemiş. 2017 yılında da Anka Atölye’yi kurmuş.

Kırk yamalı tasarımlar, el sanatları üretiyor. Bir iğne defteri var, kumaştan sayfalarında iğneleri olan ciltli bir defter adeta. Atölyeler düzenlediğini biliyorduk, İki Kadın Anadoluda olarak biz de istedik. Bal kabağı şeklinde iğnedenlik yaptık. (instagram.com/ankaatolyebyaysinaksu)

Rüzgar Tepe

Bir aile işletmesi. Yol kenarında. Manzaraya hakim. Yemekler nefis. Bir köftesi var, şahane. Ev üretimi zeytin, reçel, pekmez, süt reçeli, turşu, yoğurt… Kendi üretimleri. Zeytin dallarından hediyelikler, tabaklar, kaseler, sunum tahtalarını da kızları Melek yapıyor. Kışın yanan soba, yazın bahçe, manzarada zeytin ağaçları. Güler yüzlü, çalışkan insanlar. Daha ne arar insan! (instagram.com/ruzgartepeailepiknik)

Asma Altı

Gencecik bir kadın Lütfiye. Köy evlerinin bahçesine ocak yapmışlar. Etrafı düzenlemeye başlamış. Süslemesini kafasında düşlüyor şimdiden. Gelecek yıl gözleme yapan bir mekana dönüştürecek. Önceden haberli yani rezervasyonlu olursa gruplara yemek de hazırlayacak. Herşeyi yapma sevdası yok. Genç ama tamahkar değil. Yemeklerden tattık. İki Kadın Anadoluda olarak bize özel sofra hazırlamışlar. Etli biber dolmaları, semizotu yemeği, gözleme, yöresel mantı hepsi harikaydı. Gelecek sene açılsın, tekrar gitmek nasip olsun. Yolu açık, bereketi bol olsun. (instagram.com/asma_altii)

Saklıbahçe

Eskiden, bildiğiniz çöplükmüş. Bir gün bir kadın eli değmiş. Kelimenin tam anlamıyla saklı bahçe olmuş. Büyük ahşap kapıdan içeri girince kocaman bahçeyle karşılaşıyorsunuz. Hem öyle aklıma geldi şunu ekleyeyim, burayı da kapatıvereyim tarzı değil. Baştan tasarlanmış bir proje olduğunu anlıyorsunuz. Doğal, güzel bir mekan. Vaktimiz yoktu, oturamadık, kapıdan uğradık. Bizim yerimize gidin soluklanın orada. (akcaysaklibahcerestaurant.com)

Çamlıbel Kültür Evi

Bir zamanlar köyün garajıymış. Vatandaş evlerdeki antika ve yadigarları buraya getirmiş. Temizlemişler, boyamışlar. Çamlıbel Muhtarlığı Kültür Evi haline dönüştürmüşler. Köyün tarihini yansıtan bir müze ortaya çıkmış. Aynı zamanda resim, fotoğraf gibi süreli sergilere ev sahipliği yapmaya, bahçesindeki yüksek ağaçların gölgesinde antika pazarı kurulmaya başlanmış.

Zeytinbağı Otel

Değerli sanatçı Tuncel Kurtiz… Kazdağlarına gönül vermişti. Yaşamının son yıllarını da o bölgede geçirdi. Zeytinbağı oteli kurmuşlardı. Şimdi eşi Menend hanım ve kardeşi işletiyor. Bir kaç ay önce konaklamıştım. Bu yazıya eklemezsem olmazdı. Taş binalar, bahçeler, ağaçlar ve lezzetli  yemekler. Özel bir mekan. (zeytinbagi.com)

Ulaşım

Siz Çamlıbel köyüne varın, gerisi kolay. Bir avuç alan. Anlattığım her mekanı, bizim göremediklerimizi göreceksiniz. Sokakları yürüyün yeter. Keşfetmeniz için bekliyor.

Sevgiyle,

Armağan

Ekim 2018

Leave a Reply

Your email address will not be published.