Şef Geovani, Taze Makarna ve Gerçek Tiramisu

893 893 Armağan Portakal

Dost meclisiydi. İtalyan Şef Geovani bize taze makarna yapacaktı, hep birlikte yiyecektik. Giriş ve sonuç böyle gerçekleşti ama gelişme bölümünde hepimizin eli hamura değdi.

Chef Geovani, aslen bir mutfak şefi. Bu mesleğe 30 yıldan fazla emek harcamış. Bir italyan. İngiltere’de ekonomi okumuş. Kabarık öğrenci harçlığı ile iyi yaşamış, iyi yerlerde yemiş. Haliyle parası yetmez olduğunda, çareyi çalışmakta bulmuş.

O iyi yemekleri yediği restoranın mutfağında işe başlamış. Ekonomiden daha fazla sevmiş olduğu çok açık, tecrübesi 35 yıla dayanmış.

Durağan menülerden sıkılmış, Akdenizli ruhunu takip ederek yine bir Akdeniz ülkesi Türkiye’ye yerleşmiş. Hem de İzmir’e. Uzmanlığını atölyelerde, mesleki kurslarda, profesyonel danışmanlıkta değerlendiriyor. Ondan öğreneceğimiz ne çok bilgi var.

Dilimizi çok iyi konuşuyor. Espri yapacak kadar. Sıcak kanlı, neşeli ve çok da disiplinli.

Taze İtalyan Makarnası

Bir kere herhangi bir unu kullanmıyor. Özel olarak İtalya’dan getirtiyor. Makarna yapacağı her yere de yanında götürüyor. Sadece o değil, hamur açma tahtası, kesme makinasını da yanında taşıyor. Biz, bahçedeki özgür tavuklarımızın yumurtasını ve geçen yıldan kalan azıcık da olsa kendi zeytinyağımızı verdik.

Üç özel malzeme “un – zeytinyağ – yumurta“nın maharetle birleşmesinden doğan taze makarna çok güzel oldu. Hazırlık, hamur yapma, açma, kesme derken en fazla yarım saatinizi alıyor. Ve biliyor musunuz, haşlanması sadece 1.5 dakika. Yani sağlıklı, lezzetli ve taze bir makarna yapmak benim gibi mutfaktan kaçanlar için müthiş kurtarıcı olabilir. Hele bir de zevk alanlardansanız şekilli, değişik soslu yemekler hazırlayabilirsiniz. O da yaratıcılığınıza kalmış. Makarnanın yapılışını uzun uzun anlatmayı uygun bulmuyorum. Bunu Chef Geovani‘nin kendisinden dinlemeniz daha doğru olur.

Bir ip ucu öğrendik, paylaşmak isterim. Şarap seviyorsanız makarna ile cabernet ya da merlot gibi çeşitler uygunmuş. Bir birini ezmeyen tadlar bıraktığı için hem şarabın, hem makarnanın nefasetini anlayabilirmişiz.

400 Yıllık Tarif İle Tiramisu

Anladığım şu ki, bugüne kadar yediklerimiz tiramisu değil. Bizim için özel olarak evinde yaptığı ve 6 saat dinlendirdiği tatlıyı dilimlerken dahi farkına vardık bu gerçeğin.

Bu tarifin 400 yıllık olmasının püf noktaları nedir diye merak ediyorsanız, açıklıyorum Geovani’den dinlediklerimi.

Kullandığı kedi dili bisküi ile mascarpone peyniri İtalya’dan getirtilmiş. İçinde espresso kahvesi var. Fakat, bu tatlının en büyük özelliği kullandığı Marsala Şarabı!

Sadece Sicilya’nın Marsala bölgesinde üretiliyormuş. Soslarda ve tatlılarda kullanılan, içilmeyen bir şarapmış. Gerçek tiramisu bundan yapılırmış. Brendi, konyak, amaretto gibi alkollerle olmazmış.

Tiramisu ne demektir?

Beni yukarı kaldır anlamındaymış. Bazen kan şekerimiz düşer ve tatlı bir şeyler yemek isteriz ya. Böyle anlarda İtalyanlar tiramisu dermiş.

Şef Geovani’nin espri yapacak kadar dilimize hakim olduğunu söylemiştim. Tiramisuyu şöyle açıkladı bize: “Benim tiramisuyu yedikten sonra düşüp bayılırsın. Geovani, beni kaldır dersin.

Ne güzel bir gündü, spontan gelişti, şahane bir hatıraya dönüştü.

Lezzetten düşüp bayıldık, Geovani bizi kaldır 🙂

Sevgiyle,

Armağan

Eylül 2017

* Chef Geovani instagram hesabı: instagram.com/chefgeovani/

 

 

 

2 comments
 • Zeynep
  REPLY

  Merhabalar Armagan Hanim,
  Sizi arasıra da olsa takip ediyor ve çok takdir ediyorum.Hatirlarsaniz sizi 6 ay kaldigim Çanakkalenin bir köyüne davet etmiştim.Bu davetim her zaman geçerli,bunu tüm samimiyetimle söylüyorum.
  Şef Geovani ile 29 Kasım da çiftliginizde buluşacaginizi okudum.Ayni zaman da bir İzmirli olarak orada bulunmayı gerçekten çok isterdim.Daha önce yazdigim gibi kışları yurtdışında oluyorum.
  Sayfanizdan detayları okumak için sabırsızlaniyorum.İyi eglenceler diliyorum
  Sevgi ve Saygilarimla
  Zeynep EDEL

  • admin
   REPLY

   Zeynep hanım,

   Hatırlıyorum hatta o köyü merak da ediyorum. Kısmet bir yaz gününe diyelim…
   Güzel bir kış olsun…
   Teşekkürler,

Leave a Reply

Your email address will not be published.