Salihli Ne Kadar Güzelmiş

1024 768 Armağan Portakal

Bir gün instagramda fotoğrafıma yapılan yorumu okudum “Salihli’ye de bekliyoruz”. Soyadı tanıdıktı ama ihtimal vermedim. Bir kaç gün sonra ablam aradı “Salihli’den Benay Oral, İki Kadın Anadoluda olarak sizi davet etmek istiyor, telefonunu veriyorum ara konuş. Kadınlar Birliği Başkanıdır ve O’nun organizasyonları kesinlikle düzenli ve güzel olur.” Böyle söyledi. Ve ailemizin çok eski dostlarının geliniydi, soyadının tanıdık gelmesinin nedeni belli oldu.

Soldan sağa: Banu Tozluyurt, Benay Oral, Armağan Portakal

Banu ve ben, İki Kadın Anadoluda projemize bir yıl önce başladık. Pek çok şehre gittik, yeni hikayeler öğrendik, yerinde gördük. Anlattık, paylaştık dilimiz döndüğünce. Bu gezilerimizi yaparken annem hep şöyle derdi “Salihli’mize de gelseniz, herkese gösterseniz, çok güzeldir şehrimiz.” Orada doğdum, büyüdüm. Annem kadar bağlı değilim hatta hayran da değilim. Daha doğrusu değildim. Meğer Salihli ne kadar güzelmiş!

Salihli Sanayi ve Ticaret Odası Kadınlar Birliği

Salihli Sanayi ve Ticaret Odası Kadınlar Birliği Başkanı Benay Oral çok zarif bir kadın. Detayları atlamıyor, şansa bırakmıyor. O’nun ve pırıl pırıl ekibinin organizasyon başarısı söylenenden fazla.  Stilimizi anlattık ve bize bir rehber ayarladılar. Üç gün geçirdiğimiz şehirde dolu dolu gezdik. Bize hediyeler hazırlamışlar. Elleriyle, tek tek. Her biri el emeği. Benay abla özellikle vurguladı “yaşanmışlıklarla dolu” diye. Çünkü, takımı bozulmuş, evlerde tek kalmış fincanları toplayarak üretmişler. İğnedenlik yapmışlar. Geceye katılan bütün hanımlara hediye edildi. Benim şansıma en sevdiğim yeşil renkli düştü.

Salihli Belediyesi Kültür Müdürlüğü ekibinden Dinçer Oruç detaylı hazırlanmış, notlar çıkarmış, kitaplar getirmiş. Güler yüzlü ilişkileriyle gittiğimiz her yerde kapılar rahatça açıldı. Dağ tepe, patika, ana yol derken Ticaret Odası ekibinden Hasan Söğüt sabahtan akşama kadar arabayla bizi götürdü getirdi. Her birisine tekrar tekrar teşekkür ediyorum.

Hasan Söğüt, Dinçer Oruç, Armağan Portakal, Banu Tozluyurt

Ziyaretimizin ana sebebi sunumumuzu, ikinci gece Suresto Restoran’da gerçekleştirdik. Yemekli bir toplantıydı. Ses düzeninden, ekran perdesine kadar herşey hazırdı. Önce yemek yendi. Çatal bıçak sesi durdu, bizi sahneye davet ettiler. Benim ailem, akrabalarım, komşularımız, ilkokul arkadaşlarım, tanıdık tanımadık yüz kadar kadına Anadolu’yu anlattık. Nasıl başladık, nerelere gittik, heybemizde hangi hikayeler varsa, ufak ufak dokunduk yüreklerine. Sadece bir adımla başladığımızı, geriye bakmadığımızı ve korkmadığımızı söyledik. Korkacak bir şey olmadığını da… Bizi çok iyi anladılar. Kadınlar Birliği bizi plaketle onurlandırdı. O gece artık ölümsüz oldu.

Salihli ne güzel bir yermiş! Tarihi mirasları, doğal güzellikleri, suyu, havası, ovası, tarihi… Anlatacak çok hikaye var. Sırayla köyleri, müzesini, antik çağlarını yazacağım.

Ailem ve Banu

Annem, sen çok haklıymışsın, memleketimiz ne güzelmiş… Benay ablacım ne iyi ettin bizi davet etmekle… Banu sen de hoşgeldin…

Sevgiyle kalın,

Armağan

Mart 2017

Leave a Reply

Your email address will not be published.