Fotoğraflarla 20. Yıl Özel Hediyesi

1024 1009 Armağan Portakal

Özel gün nedir? Misal, evlilik yıldönümü, doğum, mezuniyet… Özel bir hatıra barındıran bu günler ya da olaylar ya da kişiler için size iki önerim olacak. İlkini bu yazıda paylaşıyorum.

Fotoğraf eğitimleri aldığım zamanlardan tanıyorum Zafer’i (Zafer Develi instagram.com/zaferdeveli). Aynı ekipteydik. O, çektiği fotoğraflara duygularıyla imza atanlardan. Özellikle portrelerini her zaman çok sevdim. İnsanların öyle anlarını yakalar ki, o fotoğraf bir hayatın hikayesini anlatıverir.

Fatih ile yirminci yılımıza yeni ayak bastığımız aylardı. Zafer ile sosyal medyada hasbihal ediyorduk. Bizim 20.yıl projemiz o hasbihalde doğdu.

Anlaştığımız günde evimize geldi. Sabahtan akşama kadar hem sohbet ederek, hem de doğal halimizle benim ve Fatih’in fotoğraflarını çekerek, unutulmaz bir arşiv oluşturdu. Bir zaman sonra fotoğrafçı olduğunu unutturdu bize. Böylelikle, kendimizi sıkmak, gerilmek duygusundan sıyrıldık.

Zafer sakin çalışıyor. Sizden sürekli hareket, poz beklemiyor. Şuraya dön, böyle bak, bekle, dur, gül,  gülme gibi sizi dakikalar içinde halden hale sokacak talimatlarla boğmuyor. Akışına bırakıyor gibi görünse de aslında olayı ustalıkla size hissettirmeden yönetiyor. Ve siz, bütün günü çekimle geçirdiğinizi unutuyorsunuz.

Zafer, yalnız değildi. Arkadaşı, Samet (Eruzun) video çekimi yapıyordu. Aynı sistemle, görünmez olmayı başararak. Röportaj bölümünde ise Fatih ve benimle ayrı ayrı konuştular. Ne cevap verdiğimizi birbirimize söylememeyi tembih ettiler. İşin sürprizi oradaydı. Hangimize ne sordular, acaba ne söyledik? İşte bu heyecanla 20.yıl videomuzun yapılmasını bekledik. Webden transfer yoluyla dosya elime ulaştığında şunu düşündüm: “İyi ki yaptık.” Aşağıda 1 dakikalık kısa versiyonu var. Uzun versiyonu ise bizim özelimiz…

Sevgili Zafer ve Samet, elinize, emeğinize, nezaketinize sağlık. Bize, hayatımızın geri kalanı için çok güzel bir hatıra bıraktınız. Sağolun, varolun…

Sevgiyle,

Armağan

Eylül 2017

 

İletişim:

Zafer Develi, 

Düğün & Doğum & Bebek Fotoğrafçısı 📧: zaferdeveli@hotmail.com 📞: 0530 615 06 75

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.