EDİNBURGH 2

830 553 Armağan Portakal

Ülke dışına fotoğraf çekmek için çıkıyorsam önce gideceğim şehirdeki photo tour’ları araştırmaya başlarım. İnceler ve mesaj atarım. Geri dönenler candır. Onlar arasından seçim yaparım.

Aynı şekilde Edinburgh’a gitmeden önce internet ve twitter araştırmalarımla ulaştım www.jameschristiephotography.comsitesine… Ve internet üzerinden 6 ağustos için tur satın aldım. Çeşitli ülkelerden ve İskoçya’nın çeşitli şehirlerinden fotoğraf meraklıları katılmıştı, 9 kişiydik. 4 saat süreceği belirtilen tur 5 saat sürdü, James fotoğraf şehir routumuzu yaptı ve tam 5 saat konuştu daha doğrusu tam 5 saat sürekli bilgi verdi. Yeni ufuklar açtı, unuttuklarımı hatırlattı, bakış açımı tazeledi. Geçen sene New York’ta katıldığım Citifari Photo Tour’larında Manuel modda çekmeyi öğrenmiştim. Bu yıl Edinburgh’ta da James yine Manuel kullanımı öneriyordu. Geçen seneden beri genellikle manuel kullanıyorum.
Bu albümde çektiğim fotoğraflar kimisi detayları görmek için, kimi herkesin baktığı yönün dışına çıkıp bakmak için, kimisi kompozisyon için kareler… Bir turist gibi ilk gördüğün yerden deklanşöre basmamak için… Çok şey öğrendim, teşekkürler James…

Hava çok bulutlu ve kapalıydı. Makinelerimizi önce ISO 200, f5.6 ve 1/500 sn ayarladık, yola koyulduk… Elbetteki duruma göre değiştirdik…

Not: Eğer Edinburgh’a giderseniz ve fotoğrafa meraklı iseniz, size kesinlikle tavsiye ederim. İnternetten satın alın ve tura katılın. Yanınızda makineniz mutlaka olsun… (DSLR olmasına gerek yok, fotoğrafa merakınız olsun ufak bir compact makine de yeter.

)

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.