Düştepe Oyun Müzesi

569 323 Armağan Portakal

İstanbul’un Ataşehir ilçesinde Düştepe Oyun Müzesi açıldı. Genel koordinatörü yazar Orhan Bahtiyar arkadaşımdır. Vaktim vardı, ofisine uğradım. Oyun müzesi deyince aklıma önce çocuklar geliyor. Elinden tutup götürecek bir çocuğum olmadığı için kahve içmeye uğramak normaldir.

genelBelli kuralları olan ve o kuralların dışına çıkılmayan oyun ile tamamen hayalgücüyle doğru orantılı oyuncak arasındaki farkı öğrendim. Açıkçası, ayrı anlamlarda olduklarını düşünmemiştim bugüne kadar.

Öyle değerli eserler var ki! Dünyada tek kalan parçalar, ilk basılan kitaplar, ilk kutu oyunları, sadece Shakespeare karakterleri olan gölge oyunları… Hayal dünyasının lideri Walt Disney’in en ünlü karakteri ilk Miki Mouse oyuncağı. Basın kartının sarı renginin hikayesi. Tombalanın İtalya’dan yayıldığı gibi. Böyle önemli eserler nasıl oluyor da bir araya geliyor diye merak ediyorum. Cevap çok yalın “Dünya koleksiyonerlerinin tanıdığı ve değer verdiği kişi Sunay Akın katkısıyla”.

Oyunlar Düşündürdü!

Bu kadar oyunu bir arada görünce algım değişti. Eskilerde el emeğini geliştiren, mesleklere alıştıran olumlu bir eğitim seziyorum. Ancak, son dönemlerde savaş, yok etmeye yönelik oyunlar dikkatimi çekiyor.

Çocukların hayal güçlerini geliştirmek amacıyla üretilen oyun ve oyuncaklar ne kadar engin? Ne kadar özgür? Biz yetişkinlerin sınırlarını çizdiğimiz kadar. Biz yetişkinlerin çizdiğimiz yolda yürüyecekleri kadar.

Bir sarmalın içinde döndüğümüzü hissediyorum. O yüzden sadece çocuklar değil, yetişkinlerin de Oyun Müzesi’ne gitmesini, güzellikleri farklı gözle izlerken, düşünmesini tavsiye ediyorum.

Hayal gücümüz sınırsız ve bağımsız olsun…

Armağan

Mayıs 2016

harita

Adres ve kroki:

Düştepe Oyun Müzesi

Mimar Sinan Parkı, Ataşehir

0216 688 13 23

0216 688 13 29

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.