Dülük Antik Kenti Mithras Tapınağı

1024 1024 Armağan Portakal

Anadolu, sürpriz dolu. Her köşeden bir medeniyet çıkıyor. Turizmci dostumuz sevgili Hasibe Sözmen (Kantara Turizm) organizasyon başarısı yanında, nasıl yerler görmek istediğimizi iyi çözmüş, bölgenin en eski ve tecrübeli şirketlerinden. @2kadinanadoluda olarak bizi Gaziantep’in ilk yerleşim yeri Dülük antik kenti ve o bölgedeki Mithras Tapınağı diğer adıyla Şarklı Mağara‘ya götürdüğünde epey heyecanlandık.

mithras tapınağı

Yıllardır, Gaziantep’e gider gelirim. Pek çok yazı yazdım ama böyle bir yer altı mağarası ve dininden haberdar olmamıştım. Dünyanın en eski tapınaklarından biri. Tabi etkileyici Göbeklitepe’den sonra.

İran kökenli, çok erkeksi bir dinin izleri var. Mağaraya oyulmuş odalar bulunmuş. Duvarlarda kuş, kalp kabartmaları, çivi yazıları görülüyor. Boğa kurban eden tanrı Mithras figürü zaman içinde farklı dinlerin simgeleriyle tahrip edilmiş. Mithras gizli gücün ve yeraltının hakimiymiş.

dülük antik kenti

Boğaya tapıyorlarmış. Boğayı kesip, kanında yıkanıp, içerlermiş. Böylece, gücün kendilerine geçtiğine inanırlarmış. Kadınlara değer vermezlermiş. Hatta, boğaya kadın kurban ederlermiş. Gökkubbeyi yani evreni temsil eden mağarada, sadece erkekler için yapılan törende, kurban edilen boğanın kanı ile yıkanan, çıplak adaylar dine kabul edilirmiş.

Biraz karanlık sayılabilecek bu din dünyada az yerde ortaya çıkmış ve Anadolu’da tutunamamış. Etkileyici ve bir o kadar da ürkütücü bir yer Mithras Tapınağı. Gaziantep’e giderseniz, 10 km mesafedeki mağarayı mutlaka ziyaret edin.

 

Anadolu’da görülecek ne çok yer var. Ne çok sürpriz var.

Yolumuz uzun olsun, sevgiyle kalın…

Armağan

 

2 comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.