Bakır Eşya Temizliği Nasıl Yapılır?

1024 1024 Armağan Portakal

Dekorasyonda benim gibi bakır hayranıysanız, bu yazımı bir köşeye kopyalayın. 55 yıllık bir ustadan dinlediğim ip uçlarını paylaşıyorum. Bakır eşya temizliği nasıl yapılır diye merak ediyorsanız, buyrun!

Bakır özellikle tercih ettiğim maden. Kızıl, alevli parlaklığı, el dövmesi bedeninden yayılan sıcak rengiyle eve ayrı bir hava verdiğini düşünürüm. Elbette, abartmadan. Her köşede, her objede değil. Dengeyi gözeterek. Yani, bakır seviyorum diye ipin ucunu kaçırmadan.

torlak çiftliği

Evimizde aydınlatmalar, tv kumandalarını koyduğum tepsi gibi bir kaç bakır eşyam var. Kararırsa ne yaparım diye düşünmeğe başlamıştım. Karşıma Mahmut Usta çıktı. @2kadinanadoluda projemiz nedeniyle Gaziantep’teydik. Otele gitmek için bakırcılar çarşısından geçiyorduk. Dükkanı önündeki kulplu, tombul tencereleri görünce duraksadım. Alayım mı, almayayım mı derken sahibi Mahmut Usta seslendi içerden.

Temizliğin Püf Noktaları?

Akşam ezanı okunmuş, dükkanlar kapanıyor, eşyalar içeri taşınıyordu. Kararma yaparsa nasıl temizleneceğini sordum, Mahmut Usta anlattı. Öyle egzantrik ilaçlara gerek yok. Aklımıza gelmez ama salça ile ovalamak yeniden ışıldamasına yarıyor. Diğer yöntem de kül kullanmak. Suyla çamur haline gelen külü avuca alarak okşar gibi ovalamak lazım. Sert değil yumuşak hareketlerle. Püf noktası kullanılan bakırın hurda karışımından olmaması. Platin bakır tabir ediliyor, fabrikadan çıkan külçe bakırdan üretilmiş olması lazım. Bulaşık makinesine uygun değil. Elde, deterjanla yıkanması gerekiyor.

 

Psikolojik Etkisi Varmış

Mahmut Usta diyor ki, moraliniz bozuk iken bu bakırları 5-10 dakika avuçlarının arasında tut, bedendeki elektriği alır, rahatlarsın. Böyle söyleyince, çocukluğumda bakır bilezikler takıldığını hatırladım.

Velhasıl, Mahmut usta ile pazarlık ettik. Tencereyi uygun fiyata bıraktı ama yanımda nakit para yoktu. Sağolsun Banu destek verdi de tencereyi aldım.

Sevgiyle,

Armağan

Ekim 2016

 

İletişim için:

Mahmut Usta (Mahmut Kanuşağı)

0 534 034 30 64

Bakırcı Çarşısı No:52, Gaziantep

Leave a Reply

Your email address will not be published.