Alberobello ile Harran Kardeş Şehir

1024 770 Armağan Portakal

Kelimeyi ayırdım, sözlükte albero ve bello olarak aradım. “Güzel Ağaç” demekmiş. Ne kadar hoş. Tarımla uğraştıkları için böyle bir isim koydukları varsayılabilir.

Unesco Dünya Tarihi Mirası

O güzel, şirin, rüya gibi Alberobello. İtalya’nın güneyinde, çizmenin topuk bölgesinde masal gibi bir yer. Unesco Dünya Tarihi Miras listesinde yer alıyor. Güney İtalya gezimizde, bir şehir görelim ki Unesco listesinde olmasın! Ne büyük zenginlik!

Gri beyaz renkli, konik çatılı, ufacık evlerden oluşan adeta Şirinler Kasabası. Bugün için bize verdiği duygu böyle. Fakat, geçmişte feodal yapı ve vergilerden kaçınmak için halkın, bir nevi kolay inşa edilebilir, harçsız, sıvasız ev olarak kullanacakları ama ev olduğu anlaşılmasın istedikleri barınma ihtiyacı ile yapılmış. Şirin şirin dolaştığımız bu sokaklar aslında dram barındırıyor.

Labirent gibi sokakları, beyaz duvarlar, gri taş çatılarıyla bu evler kışın sıcak, yazın serin tutmayı başarmış. Bugün, turizme hizmet eden mekanlara dönüşmüş. Evleri dolaşabiliyorsunuz. Odalarını, mutfağını görebilir, girişte masaya konmuş cömert ikramlardan alabilirsiniz.

Tertemiz sokaklı, konik evleri geçtikten sonra arabalarla işlek bir caddeye geliyorsunuz, karşıya geçince cafeler var. Trafiğe kapalı ana caddesinde yukarı doğru yürürseniz, sağlı sollu hediyelik dükkanlarda güzel şeyler bulabilirsiniz.

Harran ile Alberobello Kardeşi Şehir

Haçlı seferlerinden dönen birliklerin, Urfa Harran bölgesindeki Kümbet evlerinden eslinlenildiği rivayetine rastladım internette. Ne kadar doğru bilemiyorum ama kadim kentin sarı toprak evlerini andırdığı çok doğru. Bu benzerlikler nedeniyle Kasım 2013 tarihinde “Kardeş Şehir” olmuşlar. İki tarafın resmi makamları bir araya gelmiş, imzalar atılmış.

(*) Urfa ve Harran yazımı okumak isterseniz, linki tıklamanız yeterli: www.armaganportakal.com/kadim-kent-urfa/

Simgeler, semboller

Simgebilimci olsaydım diye hayıflanıyorum. Antik kentleri seven ben, geçmiş dönemlerin yapılarındaki detayları çözebilseydim mesela. Resimler, çizimler, yapı detaylarının anlattığı derinliği kavrayabilseydim. Alberobello gri konik çatıları üzerinde çeşitli işaretler var. Haç, zodyak, kalp gibi. Anlamını sormayın, bilmiyorum 🙂

Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Bari’ye Türk Hava Yolları uçuyor. Aktarmalı diğer ülke uçakları da var. Bari’den araç kiralamanızı tavsiye ederim. Biz anladığınız gibi bir otobüse sığdık. Biz kim miyiz? İzmir Atatürk Lisesi 85 mezunları ve onların eşlerinden oluşan, bir grup güzel insanız.

Güzelliklerle dolu ömürlerimiz olsun. Dolsun, taşsın, gelecek nesillere geçsin…

Sevgiyle,

Armağan

04.2018

Videolar:

Leave a Reply

Your email address will not be published.